Kraków – MPK walczy o dofinansowanie na kolejne autobusy elektryczne

Krakowskie MPK poinformowało dzisiaj, że walczy o dofinansowanie zakupu kolejnych autobusów elektrycznych. Tym razem – 50 autobusów przegubowych.

Dofinansowanie miałoby pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Walka toczy się w konkursie ogłoszonym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.Szacuje się, że koszt zakupu autobusów wyniesie 160 mln złotych, a dofinansowanie z Unii Europejskiej to 110 mln. UE przeznaczyło na ten cel łącznie 300 mln złotych, a więc konkurencja w walce o unijne pieniądze może być duża. Natomiast to czy Kraków dostanie pieniądze zależy od oceny projektu.Jeśli wszystko pójdzie po myśli przewoźnika, nowe autobusy wyjadą na ulice w 2020 roku. Wyposażone byłyby tak jak dotychczas zamawiane pojazdy, a więc na pokładzie znalazłaby się klimatyzacja, monitoring, platformę dla wózków, czy nowoczesny system informacji pasażerskiej.

Przypomnijmy jeszcze, że Kraków obecnie eksploatuje 26 autobusów elektrycznych, w tym 3 przegubowe. Dodatkowo miasto w ramach programu narodowego E-Bus może zakupić nawet 150 kolejnych autobusów elektrycznych, w tym do 100 przegubowych.

Daniel Skrodzki