Krakowski Mobilis testuje – SOR EBN 11

Elektryczny SOR na testach w krakowskim Mobilisie – czyżby przewoźnik zastanawiał się nad bezemisyjnymi pojazdami?

W poniedziałek, 3 grudnia 2018 roku, krakowski oddział firmy Mobilis rozpoczął testy autobusu elektrycznego, które będą trwać do 14.12.2018r. Testowany pojazd to czeski SOR EBN 11. Na czas testów nadany mu został numer #MZ299. Światowa premiera modelu miała miejsce na targach w Hannoverze w 2014 roku.

Jak na autobus elektryczny przystało, energię zapewniają mu baterie – tutaj zastosowano litowo-jonowe akumulatory Varta o pojemności 172kWh. Prąd pobierany jest z nich przez silnik Cegelec o mocy 244KM.

Jak na polskie standardy jest to pojazd bardzo nietypowy… Ma 11,1m długości oraz drzwi odskokowe w układzie 1-2-2-0. W Polsce wręcz niespotykany układ.

W krótkiej rozmowie z prowadzącym usłyszałem, że pojazd prowadzi się bardzo przyjemnie, a samo stanowisko kierowcy jest bardzo wygodne i ergonomiczne. Deska rozdzielcza to klasyczne VDO z małą dostawką, więc opinia była jak najbardziej do przewidzenia.

Autobus na pokład może zabrać 93 pasażerów, w tym 29 na miejscach siedzących. Jedno miejsce przeznaczone jest również dla wózka inwalidzkiego lub dziecięcego. Ciekawe może również okazać się umieszczenie bokiem trzech krzeseł znajdujących się pomiędzy drugimi, a trzecimi drzwiami.

W autobusie znajdują się ładowarki USB, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularnym wyposażeniem pojazdów transportu zbiorowego. Nie zabrakło także monitoringu, będącego standardem nawet w pojazdach demonstracyjnych.

Tester jak na razie obsługiwał linie 142, 193 oraz 413. Na chwilę obecną brak oficjalnych informacji na temat kolejnych linii.

Daniel Skrodzki