Krakowskie MPK odbudowało kolejny zabytkowy wagon!

16 grudnia 2021 o godzinie 12, na terenie Stacji Obsługi Tramwajów Podgórze, odbyła się prezentacja kolejnego historycznego wagonu tramwajowego. Tym razem jest to transportowa lora zbudowana na bazie wagonu N.

Zaprezentowana dzisiaj zielona lora, została odbudowana przez pracowników Stacji Obsługi i Remontów. Wykorzystano przy tym oryginalne elementy wagonu typu N: wózki oraz nadwozie z pomostami. Ściany boczne zostały jednak zastąpione – jak za dawnych lat – przez uchylane burty.
Sam wagon nie będzie regularnie wykorzystywany do transportu elementów współczesnych tramwajów. Na krakowskie torowiska wyjeżdżał będzie dla promocji spółki i komunikacji miejskiej, a także podczas okresu świąteczno-noworocznego do składania życzeń mieszkańcom oraz turystom.

Dane techniczne:

Długość: 11 000m
Szerokość: 2 100mm
Wysokość: 1 650mm
Rozstaw kół: 3 000mm
Średnica koła: 800mm
Masa własna: ok. 6 ton

Po zakończonej prezentacji, skład wyjechał na około godzinną podróż po ulicach Krakowa. Spotkać oraz sfotografować będzie go można jeszcze w dniach: 18-19, 22-23 oraz 25-31 grudnia od około południa do godziny 18. Szykujcie więc swoje aparaty i ruszajcie w miasto!

Wróćmy jeszcze na teren zajezdni, ponieważ wraz z premierą nowego wagonu, zaprezentowane zostały inne pojazdy techniczne, a także świąteczny Bombardier. Jest to pierwszy raz, kiedy wszystkie te pojazdy spotkały się w jednym miejscu i zostało to dzisiaj kilka razy podkreślone.

Wagon kłonicowy #1103
Wagon do przewozu piasku #1108
Sanok ND #1110

Wszystkie trzy wymienione wyżej wagony są własnością Muzeum Inżynierii Miejskiej. Piaskarka jak i żółta lora nie wymagają specjalnych wyjaśnień, jednak pochylmy się na chwilę nad platformą kłonicową.
Trzeba tutaj zaznaczyć, że aby wykorzystać ją do transportu, potrzebna jest druga identyczna. Przewożone ładunki dłużycowe (takie jak słupy trakcyjne lub szyny) montuje się do obu platform, a ładunek staje się wtedy swego rodzaju konstrukcją łączącą oba zestawy kołowe.

Jelcz 272MEX – Pogotowie Autobusowe #130

Oprócz wagonów tramwajowych, zaprezentowano także Pogotowie Autobusowe, zbudowane na bazie kultowego Jelcza Ogórka.

Świąteczny Bombardier NGT6/2 #RP650

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu ludzi magiczny czas… Z tego też powodu od wielu lat na krakowskie torowiska wyjeżdża udekorowany w lampki Bombardier – nie mogło go więc dzisiaj zabraknąć w towarzystwie lory pełnej choinek. Wagon wyjechał później na popołudniową zmianę brygady 17-02.

Na zakończenie chcielibyśmy się przyłączyć do życzeń miejskiego przewoźnika – zdrowia, szczęścia i pomyślności!

Daniel Skrodzki