Krakowskie MPK testuje – Solaris Urbino 12 IV Hybrid

Krakowskie MPK rozpoczęło w piątek, 17 maja 2019r. 2-tygodniowe testy nowego 12-metrowego autobusu hybrydowego od Solaris Bus&Coach. Jest to Solaris Urbino 12 IV Hybrid.

Jak już wspomnieliśmy, jest to autobus hybrydowy, a więc napędzają go 2 silniki: spalinowy oraz elektryczny. Jednostka spalinowa to Cummins ISB 4.5 E6 210H o mocy 210 KM. Dodatkowy silnik elektryczny BAE HDS 100 ma moc maksymalną 190 kW i zasilany jest z magazynu energii o pojemności 11.6kWH, ładowanego przez generator prądu napędzanego silnikiem spalinowym. Ponadto energia odzyskiwana jest podczas hamowania i również jest gromadzona w magazynie energii. Zastosowanie napędu hybrydowego sprawia, że zużycie paliwa spada o 20%

W kabinie prowadzącego znajdziemy znany już krakowskim prowadzącym dotykowy pulpit od firmy Dasa Smart Dashboard. Po lewej stronie mamy kilka przełączników fizycznych, oraz panel sterowania klimatyzacją, a nad głową kierowcy zamontowany został sterownik Pixel XC-4 do obsługi wyświetlaczy o dużej rozdzielczości.

Pomimo posiadania dwóch silników oraz baterii, w przestrzeni pasażerskiej nie zaszły większe zmiany. Do dyspozycji pasażerów są 24 miejsca siedzące, a łącznie hybrydą podróżować mogą 92 osoby. Dodatkowo w autobusie znajduje się automat biletowy, oraz ładowarki USB. Warto również zwrócić uwagę na elektrycznie rozkładaną rampę w drugich drzwiach.

Daniel Skrodzki