Wielka Parada Autobusów

7 października 2018 roku odbyła się „Wielka Parada Autobusów”. Wydarzenie zorganizowano z okazji zakończenia dostaw nowoczesnego taboru i tym samym wycofania z ruchu wozów z normą spalania poniżej EURO 5. Dzień wcześniej zakończyły swoje kursy Jelcze M121, Jelcze Vero oraz Scanie. Z Jelczami M181 i starszymi Solarisami Urbino 18 spotkamy się jeszcze na ciągu bronowickim do czasu zakończenia remontu i obsługi linii 704 i 713. O wycofaniu z eksploatacji i opisie remontu będziemy na dniach pisać w kolejnych artykułach.

Początek parady miał miejsce o godzinie 10:30 w zajezdni tramwajowej Podgórze, przy ulicy Brożka.
Punktualnie o tej godzinie otwarto bramę dla zwiedzających, a było ich naprawdę sporo. Do dyspozycji były autobusy zabytkowe, współczesne, te świeżo wycofane i świeżo zakupione. W autobusach zabytkowych obsługę i informacje zapewniali członkowie sekcji komunikacyjnej Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych, którzy potem również jeździli nimi na linii specjalnej.

Przez półtorej godziny można było zobaczyć każdy autobus wewnątrz, z zewnątrz, zasiąść za kierownicą i zrobić zdjęcia. Zainteresowanie było spore i oczywiście wśród dzieci największym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko kierowcy. Dodatkowo można było otrzymać pamiątkowe gadżety, modele kartonowe, smycze, balony, krówki i zrobić sobie zdjęcie z maskotką „Trambuś”.

Kilka minut po 12 parada ruszyła w miasto…
Trasa wiodła z zajezdni tramwajowej Podgórze do TAURON Areny przez następujące ulice:


Wadowicka, Konopnickiej, Most Dębnicki, Aleję Mickiewicza, Piłsudskiego, Podwale, Basztowa, Lubicz, Mogilska, Lema do Tauron Areny.

Po drodze wzbudzało to wielkie zainteresowanie mieszkańców, przechodniów i turystów, bo przecież na co dzień nie można zobaczyć tylu autobusów w jednym miejscu. Ok, można… ale tylko współczesne i w korkach.

Na Arenie najstarsze autobusy zajęły główną płytę hali widowiskowej, te nowsze „solo” zewnętrzny parking, a pozostałe zabytki pojechały na linię specjalną.
Linia specjalna była utworzona od TAURON Areny do Placu Centralnego przez Aleję Pokoju.

Na bocznym parkingu miała miejsce prezentacja świeżo oddanych autobusów marki Volvo. Modele hybrydowe 7900A zostały zakupione przez MPK w ramach wymiany taboru na nowszy i ekologiczny. O prezentacji będziemy pisać w osobnym artykule. (Edit: Link do artykułu o Volvo – KLIK!)

W godzinach 13:00 – 16:00 odbywała się część artystyczna, dalsze zwiedzanie autobusów, liczne gry i zabawy. Każdy znalazł coś dla siebie. Ja wraz z kolegą Danielem stanowiliśmy obsługę parady więc całość w zasadzie mieliśmy z pierwszej ręki. Mam nadzieję, że postarałem się przekazać wszystko w najmniejszym szczególe.

Galeria

Dominik Włodarczyk